СУЧАСНІ МЕТОДОЛОГІЧНІ ПІДХОДИ ДО ВИВЧЕННЯ ВПЛИВУ СТРУКТУРНИХ ЕЛЕМЕНТІВ НА ФУНКЦІОНУВАННЯ МІЖНАРОДНОЇ СИСТЕМИ

Ключові слова: міжнародна система, неореалізм, лібералізм, інституціоналізм, міжнародні актори

Анотація

Стаття розкриває ключові аспекти функціонування міжнародної системи, її структуру та елементи, а також роль міжнародних інститутів у забезпеченні стабільності та розвитку співпраці між акторами на глобальній арені. Автор узагальнює існуючі наукові підходи та тенденції до визначення поняття «міжнародна система» та аналізу структурно-функціонального підходу до її вивчення. Автор здійснив порівняльний аналіз концепцій представників різних наукових напрямків теорії міжнародних відносин. Представник британського інституціоналізму Хедлі Булл визначав міжнародну систему як сукупність політичних акторів, що взаємодіють між собою на постійній основі, впливаючи один на одного. На відміну від нього, політолог-реаліст Реймонд Арон акцентував увагу на анархічності міжнародної системи через «плюралізм суверенітетів», що може призводити до масштабних військових конфліктів між державами. Неореаліст Кеннет Уолтц розглядав систему через «принцип розподілу здібностей», підкреслюючи, що її структура визначає поведінку держав, а основним завданням є підтримка рівноваги та стабільності системи. У статті представлено інституціональний підхід, що акцентує на ролі міжнародних інститутів, які сприяють пом’якшенню анархічних тенденцій міжнародної системи. Інститути створюють норми та правила співпраці між акторами, що робить їх поведінку більш передбачуваною і сприяє вирішенню системних проблем. Зазначено, що міжнародні інституції зменшують рівень недовіри між акторами та сприяють розвитку співпраці у різних сферах, зокрема економіці, політиці, безпеці та культурі. У статті розглянуто структуру міжнародної системи, до якої входять держави, міжнародні організації, транснаціональні корпорації та інші недержавні актори. Особливу увагу приділено взаємодії між цими елементами у різних сферах – від політики до культури. Автор наголошує на динамічності міжнародної системи та взаємозалежності її елементів. Аналізуються чинники, що впливають на функціонування міжнародної системи, зокрема конкуренція між державами, суперечності в трактуванні міжнародно-правових норм, а також баланс сил, який забезпечує стабільність системи. Представлено класифікацію міжнародних систем за різними критеріями: просторовим, хронологічним та змішаним, що дозволяє краще зрозуміти еволюцію та різноманітність міжнародних відносин.

Посилання

1. Bull H. International theory: The case for a classical approach. World Politics. 1966. Vol. 18, No. 3 (Apr., 1966). Рp. 361–377. URL: https://www.jstor.org/stable/2009761.
2. Арон Р. Мир і війна між націями / пер. з фр. В. Шовкун, З. Борисюк та Г. Філіпчук. Київ : МП «Юніверс», 2000. 688 с.
3. Сергієнко Т. Політичні аспекти міжнародних конфліктів крізь призму системності в міжнародних відносинах. Наукові праці Міжрегіональної академії управління персоналом. Політичні науки та публічне управління. 2023. № 2(68). С. 125–131.
4. Waltz K. N. Theory of International Politics. Berkeley: University of California. 1979. URL: https://dl1.cuni.cz/pluginfile.php/486328/mod_ resource/content/0/Kenneth%20N.%20Waltz%20Theory%20of%20International%20Politics%20Addison-Wesley%20series%20in%20political%20science%20 %20%20%201979.pdf.
5. Єремєєва І. А. До питання визначення міжнародного порядку в сучасній політології. XXI International Scientific and Practical Conference «Scientists and methods of using modern technologies» (Melbourne, Australia, May 30 – June 02, 2023). Melbourne, Australia, 2023. Р. 371–373.
6. Galtung J. Peace by Peaceful Means: Peace and Conflict, Development and Civilization. SAGE Publications Ltd.,1996. 292 р.
7. Robert O. Keohane, Joseph S. Nye. Power and Interdependence: World Politics in Transition. Longman, 2011. 326 р.
Опубліковано
2024-12-17