МІЖНАРОДНИЙ ДОСВІД ГЕНДЕРНОЇ ІНКЛЮЗИВНОСТІ У СЕКТОРІ БЕЗПЕКИ
Анотація
У статті автор досліджує, чому у сучасному світі питання гендерної інклюзивності в секторі безпеки стає надзвичайно актуальним. Проведено дослідження міжнародного досвіду в цій сфері та продемонстровано, що багато країн активно впроваджують політики і стратегії, спрямовані на забезпечення рівних можливостей для жінок і чоловіків у військових і правоохоронних структурах. Також у даній статті проведено порівняльний аналіз гендерної інклюзивності у секторі безпеки на прикладі п'яти країн: Швеції, Канади, Ісландії, Норвегії та Великобританії. Зокрема, розглянуто їх законодавчі ініціативи, політики та програми підтримки, що сприяють інтеграції жінок у військову та правоохоронну діяльність. У Швеції та Канаді акцент зроблено на реалізації політик, які забезпечують рівний доступ жінок до всіх військових і правоохоронних посад, а також на спеціалізованих програмах для їх підтримки та розвитку кар'єри. Ісландія, відзначаючи високу гендерну рівність, запровадила прогресивні законодавчі норми і активно працює над усуненням стереотипів. Норвегія демонструє інноваційний підхід до інклюзії, фокусуючи увагу на освітніх ініціативах і зміні культури в організаціях безпеки. Великобританія, у свою чергу, реалізує політику нульової терпимості до дискримінації і насильства, що включає комплексні заходи щодо підтримки жінок у секторі безпеки. Аналіз зазначених країн показує, що ефективна інклюзія вимагає не лише законодавчих змін, але й культурних та організаційних трансформацій. Оцінка міжнародного досвіду дозволяє виявити найкращі практики та підходи, які можуть бути адаптовані для покращення гендерної інклюзивності у безпековому секторі інших країн. Крім того, досвід цих країн демонструє, що комплексний підхід, який включає освітні ініціативи, підтримку кар'єрного розвитку та боротьбу з дискримінацією, є критично важливим для досягнення сталих результатів у цій сфері.
Посилання
2. Сергієнко Т. І. Жінки у вирішенні політичних та збройних конфліктів. Реалізація гендерної політики на сучасному етапі розвитку сектору безпеки і оборони України: стан, проблеми, перспективи : тези ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції (Хмельницький, 29 квітня 2021 року). Хмельницький : Видавництво НаДпсу, 2021. С. 351–353.
3. Інклюзивність, різноманітність та рівність (IDE). URL: https://kpmg.com/ua/uk/home/about/values-andculture/diversity-inclusion.html.
4. Дрозд О. Гендерна рівність у сфері безпеки й оборони: міжнародний досвід. Підприємництво, господарство і право. 2020. № 10. C. 105–110.
5. Ганаба С. Жінки у збройних силах України: можливості інтеграції. Правові гарантії гендерної рівності в секторі безпеки і оборони України : збірник тез доповідей учасників круглого столу (17 червня 2021 року) / упор. І. М. Євхутич. Львів : Львівський державний університет внутрішніх справ, 2021. С. 27–28.
6. Рівні права: як НАТО інтегрує гендерну рівність у діяльність сектору безпеки і оборони. URL: https://ukrainetonato.com.ua/henderna-polityka/rivni-prava-iak-nato-intehruie-hendernu-rivnist-u-diialnist-sektorubezpeky-i-oborony.
7. Фемінізація Канади. URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-world/3352406-feminizacia-kanadi.html.
8. Ісландія та гендерна рівність. URL: https://ukrainetonato.com.ua/henderna-polityka/islandiia-ta-henderna-rivnist.
9. Норвегія та гендерна рівність. URL: https://ukrainetonato.com.ua/hendernapolityka/norvehiia-ta-henderna-rivnist.
10. Аніщук Н. В. Гендерно-правові реформи у Норвегії. Право та державне управління. 2023. № 1. С. 272–276.
11. Велика Британія та гендерна рівність. URL: https://ukrainetonato.com.ua/henderna-polityka/velyka-brytaniiata-henderna-rivnist.