ЗМІНИ ЦІННІСНИХ ОРІЄНТАЦІЙ У ПОЛІТИЧНІЙ КУЛЬТУРІ В УМОВАХ МЕДІАГЛОБАЛІЗАЦІЇ ТА ЦИФРОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ

Ключові слова: політична культура, ціннісні орієнтації, медіаглобалізація, цифрові технології, глобалізація, політична комунікація, соціальні зміни, інтернет-платформи, дезінформація, медіаграмотність

Анотація

Стаття присвячена дослідженню змін ціннісних орієнтацій у політичній культурі в умовах медіаглобалізації та впливу цифрових технологій на політичні процеси. У роботі розглянуто понятійно-категоріальний апарат, що дає змогу проаналізувати, як швидкий розвиток глобальних медіа й цифрових платформ впливає на формування нових політичних практик. Зокрема, змінюються традиційні уявлення про політичну участь, комунікацію між громадянами та владою, а також національні ідентичності. Медіаглобалізація сприяє інтенсивному обміну інформацією на міжнародному рівні, даючи змогу громадянам різних країн швидко орієнтуватися в глобальних політичних тенденціях та адаптувати свої погляди до нових ідей і стандартів. Водночас розвиток цифрових технологій, зокрема соціальних мереж та онлайн-платформ, створює нові можливості для політичної участі, даючи змогу громадянам бути активними учасниками політичного процесу без територіальних обмежень. Автори також звертають увагу на зміни в політичній культурі, спричинені розвитком цифрових медіа. Це включає виникнення нових форм політичного активізму, таких як онлайн-акції, петиції, віртуальні протести й інші форми мобілізації громадян, що дають змогу ефективно впливати на політичні рішення та брати участь у політичному процесі без необхідності фізично бути присутнім на мітингах чи зборах. Ці процеси значно змінюють політичні реалії, даючи можливість громадянам активно втручатися в політичні питання на глобальному та локальному рівнях. Також підкреслено необхідність адаптації політичних інститутів до нових умов, коли традиційні методи політичної комунікації не здатні забезпечити ефективну взаємодію з громадянами в умовах цифрової епохи. Важливим є створення механізмів для захисту прав громадян у цифровому просторі, а також розроблення ефективних стратегій для протидії дезінформації та кіберзагрозам. На основі проведеного аналізу автори надають низку рекомендацій щодо вдосконалення політичної освіти, зокрема в контексті навчання громадян навичок медіаграмотності, розвитку критичного мислення та створення умов для безпечного й продуктивного використання цифрових технологій у політичному процесі. Окремо наголошується на необхідності розроблення нових підходів до політичної комунікації, які б ураховували швидкість інформаційного обміну та специфіку взаємодії громадян із владою через нові цифрові платформи.

Посилання

1. Sergiienko T., Babarykina N. Features and trends of the development of the political culture of the Ukrainian society in the conditions of the hybrid warfare. HUMANITIES STUDIES : збірник наукових праць / гол. ред. В.Г. Воронкова. Запоріжжя : Видавничий дім «Гельветика», 2021. Вип. 7 (84). С. 58–64.
2. Шахтемірова О. Ціннісні орієнтації та політична свідомість. Нова політика. 1999. № 4 (24). С. 24–27.
3. Медвідь Ф.М., Димарчук О.Л., Курчина Т.О. Глобалізація засобів масової інформації : концептуальні засади. Наукові праці МАУП. 2011. Вип. 4 (31). C. 88–92.
4. Кириченко М.О. Вплив глобалізації на розвиток цифрових технологій та інновацій в умовах четвертої промислової революції 4.0. Humanities Studies. 2019. Вип. 2 (79). С. 39–52.
5. Волянюк Т.А. Політична свідомість і культура як чинники формування образу сучасної української держави. Право та державне управління. 2023. № 2. С. 353–358.
6. Бучинська А. Категорія «політична участь» у західному політологічному дискурсі: еволюція та сучасний стан. Політичні дослідження. 2022. № 2. С. 26–41.
7. Комп’ютер замість протесту: що таке цифровий активізм та які його виклики для України. URL: https://dou.ua/forums/topic/41915/.
8. Сергієнко Т.І. Вплив цифрової епохи на суспільство. Цифрова трансформація соціоекономічних, управлінських та освітянських систем сучасного суспільства : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції 23–24 листопада 2022 року / ред.-упорядник д. філософ. н., проф. В.Г. Воронкова. Львів – Торунь : Liha-Pres, 2022. С. 241–244.
9. Тоффлер Елвін. Третя Хвиля / з англ. пер. А. Євса. Київ : Вид. дім «Всесвіт», 2000. 480 с.
10. Арабаджиєв Д.Ю., Сергієнко Т.І. Політична маніпуляція та інформаційно-психологічна безпека в політичних відносинах. Політикус : науковий журнал. 2020. № 2. С. 36–43.
11. Медіаосвіта та медіа грамотність : підручник / ред.-упор. В.Ф. Іванов, О.В. Волошенюк ; за науковою редакцією В.В. Різуна. Київ : Центр вільної преси, 2012. 352 с.
12. Султанова Л.Ю., Прокоф’єва М.О. Медіаграмотність як інструмент освоєння соціального та комунікаційного середовища. URL: https://www.researchgate.net/publication/361291227_Mediagramotnist_ak_instrument_osvoenna_socialnogo_ta_komunikacijnogo_seredovisa.
Опубліковано
2024-12-30