РОЗВИТОК СПОРТИВНИХ ІГОР У ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ГРОМАДАХ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ: ПЕРСПЕКТИВИ ДОСЛІДЖЕНЬ
Анотація
Ефективний розвиток фізичної культури та спорту передусім відбувається за рахунок беззаперечного розуміння дуже важливої ролі фізичної культури та спорту в розвитку громади. Тому зміни в управлінні та перехід до децентралізованих механізмів позначається на всіх сферах діяльності, зокрема фізичній культурі та спорті. Мета – з’ясувати перспективу наукового пошуку в напрямі розвитку спортивних ігор в умовах децентралізації влади (на прикладі об’єднаних територіальних громад Івано-Франківської області). Для цього використано теоретичний аналіз та узагальнення, аналіз документальних матеріалів. Установлено можливість розв’язання актуального науково-практичного завдання щодо розвитку спортивних ігор на теренах Івано-Франківської області в умовах децентралізації влади. Послідовними кроками цього виступають такі завдання: визначити сутність, передумови формування та особливості розвитку спорту загалом та окремих видів спорту на різних рівнях управління сферою фізичної культури і спорту; визначити структуру та зміст нормативно-правового та програмно-нормативного підґрунтя діяльності суб’єктів з розвитку спортивних ігор на місцевому рівні; встановити динаміку основних показників розвитку спортивних ігор за різних форм організації управління фізичною культурою та спортом в Івано-Франківській області та обґрунтувати програму розвитку спортивних ігор у територіальних громадах Івано-Франківської області. У межах виконання дослідження виявлено протиріччя між соціально-економічними змінами в Україні, децентралізацією повноважень з підвищенням повноважень органів місцевого самоврядування (об’єднаних територіальних громад) і необхідністю формування здорової громади, популяризації засобів фізичної культури і спорту серед населення шляхом сталого підтримання механізмів розвитку масових та популярних видів спорту, зокрема спортивних ігор. Розв’язання цього протиріччя передбачає планування та реалізацію окремого наукового дослідження з відповідним формуванням методологічного, організаційного та наукового апарату.
Посилання
2. Булатова М.М., Бубка С.Н., Платонов В.Н. Олимпийские игры (1976–2012). Киев : Олимп. лит., 2012. Том 2. 512 с.
3. Гамбург Л.С. Теоретичні питання децентралізації державної влади в системі публічної влади унітарної держави. Вісник Запорізького національного університету. 2014. № 4 (І). С. 134−145.
4. Гасюк І.Л. Державне управління фізичною культурою та спортом: стан та перспективи розвитку : моногр. Харків : ПП Балюк І.Б., 2011. 432 с.
5. Гладка Т.І. Децентралізація влади в Україні як засіб посилення демократії та підвищення її стабільності. Державне управління: удосконалення та розвиток. 2015. 12.
6. Гройсман В. Процеси централізації та децентралізації в сучасному державному управлінні. Державне управління та місцеве самоврядування. 2015. Вип. 2. С. 26−37.
7. Данилишин Б. Як децентралізувати управління в Україні. Економічна правда. 2015. 13 липня. URL: http://www.epravda.com.ua/columns/2015/07/13/550472/
8. Жданова О.М., Чеховська Л.Я. Управління сферою фізичного виховання і спорту : навч. посіб. Дрогобич : Коло, 2009. 224 с.
9. Кузьменко О. Сучасний стан державного управління фізичною культурою й спортом в Україні та Європі. Держава та регіони. Серія: Державне управління. 2011. № 3. С. 36−41.
10. Мічуда Ю.П., Огньов Ю.М. Особливості розробки інвестиційних проектів з розвитку сучасної матеріальної інфраструктури українського спорту. Стратегічне управління розвитком фізичної культури і спорту в контексті 25-річчя незалежності України : Зб. матеріалів IV Регіон. наук.-практ. інтер.-конф. з міжнар. участю. Харків : ХДАФК, 2016, С. 16–21.
11. Николаенко В.В., Шевченко А.Ю., Булавинец В.А. Сравнительный анализ организации детско-юношеских соревнований по футболу в Украине и странах западной Европы. Науковий часопис НПУ імені МП Драгоманова. Серія 15: Науково-педагогічні проблеми фізичної культури (фізична культура і спорт). 2017. № 6. С. 44−48.
12. Павелко А.В. Організаційно-правові засади державного управління системою безпеки на футбольних заходах. Державне будівництво. 2009. № 1. С. 53−67.
13. Петрушевський Є.І. Розвиток гандболу в Україні в умовах глобалізації спорту : дис. ... д-ра філософії : 017. Київ, 2021. 226 с.
14. Платонов В., Есентаев Т. Организационно-управленческие модели подготовки спортсменов высокой квалификации в условиях политизации и коммерциализации олимпийского спорта. Наука в олимпийском спорте. 2015. № 2. С. 19–26.
15. Путятіна Г. Інституційне забезпечення участі громади в розвитку сфери фізичної культури та спорту. Молодіжний науковий вісник Східноєвроп. нац. ун-ту імені Лесі Українки. Серія: Фізичне виховання і спорт. 2015. Вип. 19. С. 27–31.
16. Сушко Р.О. Теоретико-методичні основи розвитку спортивних ігор в умовах глобалізації (на матеріалі баскетболу) : автореф. Київ, 2018. 43 с.
17. Черба В.М., Герасимова Є.В. Стан та перспективи розвитку сфери фізичної культури в Україні. Економiка та держава. 2017. № 7. С. 70–75.
18. Шевчук І.В. Механізми державного управління у сфері фізичної культури і спорту на регіональному рівні : автореферат. Київ : Академія муніципального управління, 2015. 23 с.
19. Шкребтій Ю.М. Стан та напрями удосконалення системи фізичного виховання молоді. Спортивний вісник Придніпров'я. 2005. № 1. С. 13–16.