АНАЛІЗ СИСТЕМ КОНТРОЛЮ ФІЗИЧНОЇ ПІДГОТОВЛЕНОСТІ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ З ВІДХИЛЕННЯМИ У СТАНІ ЗДОРОВ’Я
Анотація
Сучасні умови російсько-української війни вимагають від особового складу Сил оборони України високого рівня бойової готовності, що безпосередньо залежить від їх професійної, морально-психологічної та фізичної підготовленості. Інтенсивне ведення бойових дій призводить до постійного зростання кількості військовослужбовців, які мають поранення, травмування та захворювання. Така ситуація спостерігається як у Збройних силах України, так і в інших складових Сил оборони України. Важливим завданням сьогодення є відновлення і компенсація функціональних можливостей організму військовослужбовців, які мають відхилення у стані здоров’я і не спроможні повноцінно виконувати фізичні вправи, що суттєво обмежує їхню здатність до виконання обов’язків за посадою. Метою дослідження є вивчення наявних систем контролю рівня фізичної підготовленості військовослужбовців з обмеженими функціональними можливостями у Силах оборони України. Методи дослідження – аналіз та узагальнення науково-методичної літератури та нормативних документів з фізичної підготовки. Визначено, що системи контролю рівня фізичної підготовленості військовослужбовців Сил оборони України мають як спільні, так і розбіжні риси. Слід зазначити, що у всіх родах Сил оборони України, попри постійне зростання осіб з пораненнями, каліцтвом та захворюваннями, не передбачено жодного інструментарію здійснення контролю за розвитком їх фізичного стану та фізичної підготовленості, за винятком Служби судової охорони. Таким чином, відсутність контролю за рівнем розвитку фізичної підготовленості військовослужбовців з відхиленням у стані здоров’я знижує їх мотивацію до систематичних занять фізичними вправами. З огляду на вищезазначене виникає необхідність у науковому обґрунтуванні та розробці системи оцінювання фізичної підготовленості військовослужбовців з відхиленнями у стані здоров’я.
Посилання
2. Концепція розвитку фізичної підготовки і спорту в системі Міністерства оборони України: наказ Міністерства оборони України від 28.12.2022 № 452. С. 31.
3. Михайлов В.В., Коростильова Ю.С., Михайлов Віт.В. (2023). Норми маси тіла кандидаток до вступу у вищі військові навчальні заклади. Військова освіта : зб. наук. пр. НУОУ ім. Івана Черняховського, К. № 1 (47). С. 164–179.
4. Петрачков О. В., Кувшинов О. В., Михайлов В. В. (2023). Вимоги до фахівців фізкультурно-спортивної реабілітації військовослужбовців. Сучасні тенденції та перспективи розвитку фізичної підготовки і спорту Збройних сил України, на шляху Євроатлантичної інтеграції України : тези VІІ Міжнар. наук.-практ. конф. К.: НУОУ. – С. 452-457.
5. Петрачков О.В., Ярмак О.М., Кувшинов О.В. (2023). Оцінювання рівня фізичної підготовленості офіцерів оперативного рівня з обмеженими функціональними можливостями за показниками фізичного стану. Науковий часопис НПУ імені М. П. Драгоманова. № 9 (169). С. 127–131.
6. Про затвердження Інструкції з організації фізичної підготовки в Державній прикордонній службі України : Наказ Міністерства внутрішніх справ України від 13.07.2022 № 427.
7. Про затвердження Інструкції з організації фізичної підготовки в Національній гвардії України : Наказ Міністерства внутрішніх справ України від 13.10.2014 р. № 1067.
8. Про затвердження Інструкції з організації фізичної та вогневої підготовки в Службі безпеки України : Наказ Служби безпеки України від 6 липня 2010 року № 369.
9. Про затвердження Інструкції з фізичної підготовки в системі Міністерства оборони України : Наказ Міністерства оборони України від 05.08.2021 р. № 225.
10. Про затвердження Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України : Наказ Міністерства оборони України від 10.04.2009 р. № 170.
11. Про затвердження переліку органів військового управління, військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій, в яких посади можуть бути заміщені військовослужбовцями, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби : Наказ Міністерства оборони України від 10.10.2018 р. № 510.
12. Про затвердження Переліку органів військового управління, військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій, в яких посади можуть бути заміщені військовослужбовцями, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби : Наказ Міністерства оборони України від 09.12.2021 р. № 376.
13. Про затвердження Переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби : Наказ Міністерства оборони України від 14.08.2018 р. № 410.
14. Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та деяким іншим особам : Наказ Міністерства оборони України від 07.06.2018 р. № 260.
15. Про затвердження Порядку проведення щорічного оцінювання фізичної підготовленості населення України : Постанова Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 р. № 1045.
16. Про затвердження Програми розвитку фізичної підготовки і спорту в системі Міністерства оборони України : Наказ Міністерства оборони України від 28.07.2023 р. № 441. С. 33.
17. Про затвердження тестів і нормативів для осіб, щорічне оцінювання фізичної підготовленості яких проводиться на добровільних засадах, Інструкції про організацію його проведення та форми Звіту про результати його проведення : Наказ Міністерства молоді та спорту України 04.10.2018 р. № 4607.
18. Про затвердження Тимчасової інструкції з фізичної підготовки в Службі судової охорони : Наказ Служби судової охорони від 04.02.2021 р. № 57.
19. Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб : Постанова Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393.
20. Суспо В.В. (2023). Оцінювання фізичної підготовленості військовослужбовців з ризиком розвитку серцево-судинних захворювань. Сучасні тенденції та перспективи розвитку фізичної підготовки і спорту Збройних сил України на шляху Євроатлантичної інтеграції України : тези VІІ Міжнар. наук.-практ. конф. Київ : НУОУ. С. 447–449.