ВИКОРИСТАННЯ ЦИФРОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ У ПОЛІТИЧНОМУ ТА ДЕРЖАВНОМУ УПРАВЛІННІ: НОВИЙ ВИМІР ДЕМОКРАТІЇ

Ключові слова: цифрові технології, політичне та державне управління, електронне урядування, соціальні мережі, штучний інтелект, чат-боти, блокчейн, демократія, е-демократія

Анотація

У статті досліджено вплив цифрових технологій на сучасну політику та державне управління. Зокрема, аналізується, як електронне урядування, соціальні мережі й інші інструменти змінюють взаємодію громадян з владою, підвищують прозорість політичних процесів і сприяють розвитку демократії. Розглядаються ключові інструменти, такі як блокчейн, великі дані, штучний інтелект і платформи для електронного голосування, які впливають на прийняття рішень, підвищення прозорості й залучення громадян до політичних процесів. Проаналізовано приклади успішного використання цифрових інструментів у різних країнах для досягнення більш інклюзивного й інтерактивного політичного процесу. Зокрема, досвід використання урядової програми Digital India, використання цифрових технологій у політичному й державному управлінні США, Великобританії, Тайваню, Китаю тощо. Підкреслено досягнення України у сфері цифрового державного управління, такі як платформа «Дія» та концепція «Держава у смартфоні». Також проаналізовано використання чат-ботів з метою забезпечення комунікації між владою і громадянами, інформаційного забезпечення взаємодії органів місцевого самоврядування. Відзначається, що цифрові технології розширюють можливості для активної участі населення, знижуючи корупційні ризики й підвищуючи ефективність державних установ. Окреслено як позитивний, так і негативний вплив цифровізації, включаючи ризики маніпуляцій, питання кібербезпеки тощо. Аналізується вплив нових технологій на демократичні структури та процеси, що призвело до утвердження нового терміна «електронна демократія» (e-democracy). Автор робить висновок, що інтеграція цифрових технологій створює новий вимір демократії, але водночас потребує комплексної підтримки з боку держави та суспільства для забезпечення їхньої безпечної й ефективної реалізації.

Посилання

1. Урядова програма Індії Digital India : офіційний сайт. URL: https://www.digitalindia.gov.in/.
2. Грицяк Н.В., Твердохліб О.С. Практичні аспекти застосування технологій аналізу даних великих масивів (Big Data) в публічному управлінні. Ефективність державного управління. 2020. Вип. 3 (64). С. 121–135.
3. Яковлєв Р.В., Іщенко, Ю.В. Потенціал використання Великих даних в публічному адмініструванні. Експерт: парадигми юридичних наук і державного управління. 2020. Вип. 5 (11). С. 195–213.
4. Пришляк М.А. Особливості використання чат-ботів у комунікації громадян з органами влади. Інформаційні технології і системи в документознавчій сфері : збірник матеріалів VIІІ Всеукраїнської наукової конференції (Вінниця, 14 квітня 2023 р.). Вінниця : ДонНУ ім. Василя Стуса, 2023. С. 50–52.
5. Жданов С. У Тайбеї завжди сонячно: чого Україна може навчитися у цифрової демократії Тайваню. Заборона. URL: https://zaborona.com/chogo-ukrayina-mozhe-navchytysya-u-czyfrovoyi-demokratiyi-tajvanyu/.
6. AI and Disinformation in Taiwan’s 2024 Election. Thomson Foundation. URL: https://www.thomsonfoundation.org/latest/ai-and- disinformation-in-taiwan-s-2024-election/.
7. Радіонова І. Демократія перед викликами штучного інтелекту. Вісник Львівського університету. Серія «Філософсько-політологічні студії». 2023. Вип. 47. С. 253–260.
8. Офіційна фандрейзингова платформа України UNITED24. URL: https://u24.gov.ua/uk.
9. Шарий І. Застосування блокчейну у державному секторі. Klona. URL: https://klona.ua/uk/blog/blog-uk/zastosuvannya-blokchejnu-u-derzhav nomu-sektori.
Опубліковано
2024-12-30