ВЕРБАЛІЗАЦІЯ ТІЛЕСНОГО ДОСВІДУ ЯК ІНСТРУМЕНТ ПСИХОКОРЕКЦІЙНОГО ВПЛИВУ НА ФОРМУВАННЯ ТІЛЕСНОСТІ ЖІНКИ
Анотація
У статті представлені теоретичні й практичні засади психокорекційної роботи психолога з формування тілесності в молодих жінок з урахуванням досвіду дитячо-батьківських взаємин, що склалися в дитинстві. Узагальнено наукові погляди щодо визначення співвідношення тілесного та психічного в психології, фізіології, психотерапії. До важливих доробків сучасної психології тілесності віднесено положення про структуру образу тіла як взаємодію когнітивного, емоційного й регулятивного компонентів. Підкреслена теоретична та практична вагомість психологічного дослідження феномена тілесності на основі суб’єктивного підходу. Продемонстровано, що в сучасній психології залишаються неузгодженими концептуальні погляди на структуру тілесності жінки, а також недостатньо з’ясовані питання вербалізації тілесного Я і саморефлексії тілесного потенціалу в процесі становлення жінки як особистості. Аргументовано, що потреба в концептуальній моделі формування й розвитку тілесності жінки зумовлена її прагненням до рефлексії особистісного суб’єктивного досвіду, усвідомленням своїх особливостей і потенційних можливостей. Обґрунтовано властивості свідомості жінки як її феноменологічного досвіду. Акцентовано увагу на тому, що тілесний досвід дає змогу жінці зрозуміти навколишнє середовище й інтегруватися в ньому. На основі вивчення психологічних підходів до розуміння механізмів формування тілесності в процесі становлення особистості проаналізовано корекційний потенціал вербалізації тілесного досвіду як ефективного інструменту саморефлексії тілесного «Я» в рамках індивідуальної та групової психологічної роботи з тілесністю жінки. Дослідження механізмів формування й розвитку тілесності жінки найбільш доцільно будувати на розумінні психіки як інформаційного ресурсу, що програмується мовою в суб’єктивно-соціальному середовищі. Перспективою дослідження визначено моделювання за множинним лінійним прогнозуванням для визначення предикторів та ефекторів тілесності молодих жінок.
Посилання
2. Дойч Х. Психоанализ сексуальных функций женщин / пер. с англ. И. Знаешовой, В. Серговской. Москва, 2017. 136 с.
3. Дольто Ф. Бессознательный образ тела. Москва : ERGO, 2006. 376 с.
4. Кляйн М. Психоаналитические труды : в 7 т. Ижевск : ИД «ERGO», 2007. Т. I : «Развитие одного ребенка» и другие работы 1920–1928 гг. 374 с.
5. Колярова А.О. Проблематизація рефлексії тілесного досвіду особистості в процесі її самопроектування. Актуальні проблеми психології : збірник наук. праць Ін-ту психології імені Г.С. Костюка НАПН України. Вип. 11. Київ ; Житомир, 2018. Том ІІ : Психологічна герменевтика. С. 148–162.
6. Корнієнко І.О. Тілесна саморепрезентація як детермінанта становлення копінг-стратегій особистості. Вісник одеського національного університету. Серія «Психологія». Одеса : ОНУ, 2013. Т. 18. Вип. 4 (30). С. 168–179.
7. Косяк В.А. Людина та її тілесність у різних формах культури: досвід філософської інтеграції : дис. ... докт. філософ. наук : 09.00.04. Київ, 2007.
8. Лакан Ж. Функция и поле речи и языка в психоанализе. Доклад на Римском Конгрессе, прочитанный в Институте психологии Римского Университета 26 и 27 сентября 1953 года. Москва : Гнозис, 1995. 192 с.
9. Малер М. Процесс сепарации-индивидуации и формирования идентичности. Психоаналитическая хрестоматия. Классические труды / под ред. М.В. Ромашкевича. Москва, 2005. С. 158–173.
10. Медвєдєва Н.С. Проблема співвідношення тілесності та соціальності в людині і суспільстві : автореф. дис. … канд. філософ. наук : 09.00.03. Київ, 2005.
11. Решетников М.М. Теория нематериальной природы психики. XIX Национальный конкурс «Золотая Психея» по итогам 2017 г. URL: https://psy.su/mod_files/additions_1/fle_file_additions_1_6879.pdf
12. Рождественський А.Ю. Феноменологія тілесності у просторі життєвих перспектив особистості : монографія. Київ : Міленіум, 2005. 294 с.
13. Скугаревский О.А., Фролова Ю.Г. Социальные факторы формирования негативного образа тела. Социология. 2004. № 2. С. 61−68.
14. Фрейд З. Хрестоматия. Когито-Центр, 2016. Том 1 : Три очерка по теории сексуальности (1905). 382 с.
15. Shilder P. The image and appearance of the human body. New York : International Universities Press, 1978. 315 p.