ДОСЛІДЖЕННЯ ПСИХОЛОГІЧНИХ ОСОБЛИВОСТЕЙ СТАВЛЕННЯ СУЧАСНОЇ МОЛОДІ ДО ЗДОРОВ’Я

Ключові слова: здоров’я сучасної молоді, ставлення до здоров’я, ціннісне ставлення, локус контролю здоров’я, розвиток уявлень про здоров’я

Анотація

Стаття містить результати теоретичного та емпіричного дослідження психологічних особливостей ставлення до здоров’я сучасних молодих людей. Ставлення до здоров’я визначено як систему індивідуальних, виборчих зв’язків особистості з різними явищами навколишньої дійсності, які сприяють або, навпаки, загрожують здоров’ю людей. Показано, що ставлення до здоров’я проявляється у вчинках, переживаннях і вербально реалізованих судженнях людей стосовно чинників, які впливають на їхнє фізичне і психічне благополуччя. Представлено структуру теоретичного конструкту «ставлення до здоров’я»: когнітивний компонент, емоційний компонент, поведінковий компонент, мотиваційно-ціннісний компонент. Визначено вікові та соціально-економічні аспекти ставлення до здоров’я. Відповідно до мети роботи, представлено результати емпіричного дослідження. В основу емпіричного дослідження було покладено припущення, що вікові та соціально-економічні чинники визначають особливості ставлення молодих людей до здоров’я. Виявлено загальну тенденцію визначення юнаками здоров’я як цінності, але домінуючими цінностями вказуються близькі та дружні стосунки згідно з віковими завданнями. Установлено, що більш молоді люди за віком та люди у кращому соціально-економічному становищі більшою мірою усвідомлюють зв’язок між здоров’ям та матеріальним благополуччям. Дослідження когнітивного аспекту ставлення молодих людей до здоров’я виявило різницю у розумінні фізичного, психоемоційного та соціального здоров’я. Головними чинниками впливу на своє здоров’я досліджувані вважають екологічну ситуацію та якість медичного обслуговування, тобто зовнішні чинники. Установлено відмінності емоційного компоненту ставлення до здоров’я: молоді люди недостатньою мірою здатні відчувати своє здоров’я. Вивчення особливостей поведінкового компоненту ставлення до здоров’я показало, що у цілому він має недостатній рівень розвитку. Установлено низький рівень здатності молоді контролювати стан власного здоров’я та самостійно виконувати певні дії, спрямовані на збереження фізичного і психологічного здоров’я. Вивчення мотиваційно-ціннісного аспекту ставлення до здоров’я виявило, що недостатню турботу про власне здоров’я молодші юнаки схильні пояснювати зовнішніми чинниками середовища, старші юнаки пояснюють внутрішніми чинниками. Вимірювання локусу контролю здоров’я виявило уявлення молодих людей, що їхнє здоров’я більше залежить від інших людей, аніж від них самих. За результатами кореляційного аналізу виявлено зв’язки когнітивного та ціннісного компонентів ставлення до здоров’я.

Посилання

1. Бацилєва О.В., Пузь І.В., Гресько І.М. Особливості ставлення до здоров’я молоді з різним рівнем психоемоційного напруження. Психологічний часопис. 2018. № 16(6). С. 167–183.
2. Гресько І.М. Формування відповідального ставлення до здоров’я як актуальна проблема сьогодення. Габітус. 2020. Вип. 17. С. 62–68.
3. Єжова О.О. Формування ціннісного ставлення до здоров’я в учнів професійно-технічних навчальних закладів : монографія. Суми : МакДен, 2011. 412 с.
4. Каніболоцька М.С. Особливості ставлення до здоров’я молоді з високим економічним статусом: результати дослідження. Науковий вісник Чернівецького університету. 2014. №. 678. С. 67–74.
5. Карамушка Л.М., Креденцер О.В., Терещенко К.В. Методики для дослідження mental health персоналу організацій. Актуальні проблеми психології. 2019. Т. І. Вип. 54. С. 15–21.
6. Карамушка Л.М., Шевченко А.М. Аналіз індексу ставлення до здоров’я менеджерів освітніх організацій. Організаційна психологія. Економічна психологія. 2019. № 2–3(17). С. 58–65.
7. Красуля А.В. Ставлення сучасних студентів гуманітарних ЗВО до здорового способу життя: тенденції та шляхи роботи. Педагогічні науки: теорія та практика. 2021. № 1. Т. 2. С. 136–140.
8. Марценюк М.О. Дослідження психологічних компонентів ставлення до здоров’я сучасних студентів. Labyrinths of Reality: Collection of scientifical works. 2021. Issue 6(11). С. 51–55.
9. Міхеєва Л.В., Ваврашко В.А. Ставлення студентської молоді до власного здоров’я як актуальна проблема сьогодення. Перспективи та інновації науки (Серія «Педагогіка», Серія «Психологія», Серія «Медицина»). 2024. № 2(36). С. 351–362.
10. Столяренко О.Б., Куриця А.І. Психологічні особливості ставлення молоді до збереження здоров’я в умовах російсько-української війни. Перспективи та інновації науки (Серія «Педагогіка», Серія «Психологія», Серія «Медицина»). 2023. № 8(26). С. 483–496.
Опубліковано
2024-12-06
Як цитувати
Сурякова, М. В., Учитель, І. Б., & Калатур, В. В. (2024). ДОСЛІДЖЕННЯ ПСИХОЛОГІЧНИХ ОСОБЛИВОСТЕЙ СТАВЛЕННЯ СУЧАСНОЇ МОЛОДІ ДО ЗДОРОВ’Я. Журнал сучасної психології, (4), 77-85. https://doi.org/10.26661/2310-4368/2024-4-9