КОЛОКАЦІЇ У СКЛАДІ МОНОГОВІРКОВОГО ТЕЗАУРУСА
Анотація
У статті теоретично обґрунтовується місце колокацій як мовно-мовленнєвих одиниць у говірковому дискурсі, що визначає їхній лексикографічний ранг у тезаурусі говірки. Колокація є неоднослівним, стійким і таким, що регулярно трапляється в мовленні, словосполученням, що позначає єдине поняття, і, ієрархічно знаходячись між словом і фразеологізмом як одиницями мовних виражень, є реалізацією полісемії слів. Такі конструкції важливі для дескрибування мовних даних говірки, що вилучені з мовленнєвих текстів на основі врахування граматико-синтагматичних зв’язків. Звернено увагу на можливості корпусного підходу до відбору таких одиниць та подальшу наукову інтерпретацію колокаційної складової частини в системі говірки у складі монографічного опису. Вокабуляр тезауруса, фрагмент якого подається, базується на токенізації, своєрідній декомпозиції текстового матеріалу на ряд мовних одиниць – слів та колокацій тощо. За такого методу лексикографування застосовуються дистрибутивний і контекстологічний методи. Пропонований автором аналіз лексично-граматичного рівня емпіричного матеріалу говірки як системи мови є фрагментом її дескрипції, що в межах опису моноговіркового лінгварію передбачає укладання тезауруса. У межах вокабулярію тезауруса колокації кваліфікуються як семантичні графи або смислові одиниці тексту. Звернено увагу на особливості токенізації з текстів усного мовлення та лексикографування колокацій в тезаурусі говірки. Колокації в говірковому дискурсі відрізняються і яскраво вираженою граматичною природою, і стійким характером, і статистичною представленістю в усному колективному мовленні, що є показником таких активних процесів сучасної української мови, як граматикалізація й ідіоматизація. Лексикографування колокацій у моноговірковому тезаурусі може слугувати базою для укладання окремої колокаційної лексикографічної системи як одного з аспектів екстраполяції говірколінгварію.
Посилання
2. Бобкова Т.В. Корпусний словник колокацій : методика укладання. Наукові записки Національного університету «Острозька академія». 2015. Вип. 52. С. 39–41.
3. Громко Т.В. Моноговірковий лексикографічний комплекс як сучасна лінгвістична технологія. Мова. 2020. № 34. С. 11–17.
4. Громко Т.В. Сучасна текстографія діалектоносіїв степової говірки. Наукові записки. Серія «Філологічні науки». Кропивницький : КОД, 2019. Вип. 175. С. 29–33.
5. Громко Т.В. Тезаурус говірки як показник її онтологічного статусу. Вчені записки Таврійського національного університету імені В.І. Вернадського. Серія «Філологія. Соціальні комунікації». Київ, 2020. Т. 31 (70). № 2. Ч. 1. С. 1–6.
6. Левицкий В.В. Семасиология. Винница : Новая книга, 2006. 508 с.
7. Рахилина Е.В., Кузнецова Ю.Л. Грамматика конструкций: теории, сторонники, близкие идеи. Лингвистика конструкций / отв. ред. Е.В. Рахилина. Москва : Азбуковник, 2010. С. 18–81.
8. Хохлова М.В. Экспериментальная проверка методов выделения коллокаций. Slavica Helsingiensia 34. Инструментарий русистики: корпусные подходы. 2008. С. 343–357.
9. Шкурко В.В. Лексикографічний агент екстракції колокацій у природномовному тексті. Вісник Київського національного університету ім. Т. Шевченка. Серія «Літературознавство. Мовознавство. Фольклористика». 2012. № 28. С. 31–35.
10. Firth J.R. Papers in Linguistics, 1934–1951. Oxford University Press, 1957. 233 p.
11. Goldberg A.E. Constructions: A Construction Grammar Approach to Argument Structure. Chicago : University of Chicago Press, 1995. 265 p.
12. Teubert W. Linguistique de Corpus: un Alternative. Semen. Besarnon : PUFC, 2009. Vol. 27. P. 130–152.