КУЛЬТУРНИЙ КОНЦЕПТ ЯК УТІЛЕННЯ СИНЕРГЕТИЧНИХ ІНФОРМАЦІЙНИХ ПОТОКІВ

  • М. Я. Фенко
Ключові слова: синергетика, лінгвосинергетика, концепт, концептосфера, вербалізація, хаос, порядок, лінійність, нелінійність, стабільність, нестабільність, ментальність

Анотація

У статті зроблено спробу застосування синергетичного підходу до аналізу лінгвістичних явищ, тобто бажання досліджувати світ як єдине взаємопов’язане ціле. Синергетика дає можливості створити „модель світу”, яка акумулює в собі культурну пам’ять і водночас слугує потужним генератором нового змісту, нових ідей уже існуючих в історії культури та мови елементів. У культурно маркованому мовному знаку сфокусовано різноманітні синергетичні інформаційні потоки. Навіть коли ми не усвідомлюємо їх глибини, все ж підсвідомо вони реалізовані у змістовому та звуковому форматі. Концептом правомірно називати певне ментальне утворення, що зберігає в пам’яті індивіда досвід народу, його культуру, традиції, систему табу; це і стереотипи, які закріплюють у людському досвіді інформаційні згустки про важливі характеристики внутрішнього та зовнішнього світів. Концептосфера окремого народу як сукупність загальнонародних концептів і як складна динамічна система потребує синергетичного погляду на її природу, походження, історичну змінність і породження нових концептуальних макросистем.

Посилання

1. Балли Ш. Французская стилистика. Москва : УРСС, 2004. 207 с.
2. Карасик В. И. Языковой круг : личность, концепти, дискурс. Москва : УРСС, 2004.
3. Князева Е. Н. Основания синергетики : синергетическое мировидение. Москва : ЛИБРОКОМ, 2010. 256 с.
4. Кубрякова Е. С. Язык и знание. На пути получения знаний о языке : части речи с когнитивной точки зрения. Роль языка в познании мира. Москва : Языки славянской культуры, 2004. 560 c.
5. Лотман Ю. М. Текст и полиглотизм культуры. Избранные статьи : в 3 т. Таллинн : Александра, 1992. Т. 1. 479 с.
6. Мацюк З. С. Що сільце, то нове слівце : словник фразеологізмів Західного Полісся. Луцьк : Вежа-Друк, 2016. 572 с.
7. Пименова М. В. Предисловие. Введение в когнитивную лингвистику / под ред. М. В. Пименовой. Кемерово, 2004. Вып.4. 208 с.
8. Пименова М. Теория концептуальных исследований : введение в концептологию. Москва : Флинта, 2016. 9. Степанов Ю. С. Константы : словарь русской культуры. Москва : Академический Проект, 2004. 982 с.
10. Хакен Г. Синергетике – 30 лет. Интервью с профессором Г. Хакеном. Вопросы философии. 2000. № 3. 53 с.
11. Шапарова Н. С. Краткая знциклопедия славянской мифологии. Москва : АСТ, Астрель, Русские словари, 2001. 624 с.
Опубліковано
2018-12-17
Як цитувати
Фенко, М. Я. (2018). КУЛЬТУРНИЙ КОНЦЕПТ ЯК УТІЛЕННЯ СИНЕРГЕТИЧНИХ ІНФОРМАЦІЙНИХ ПОТОКІВ. Мова. Література. Фольклор, (2), 119-123. вилучено із http://journalsofznu.zp.ua/index.php/philology/article/view/614