ПІДГОТОВКА ЕКСПЕРТІВ У ГАЛУЗІ ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ: ДОСВІД НІМЕЧЧИНИ, АВСТРІЇ ТА ШВЕЙЦАРІЇ
Анотація
Стаття присвячена проблемі підготовки експертів у галузі загальної середньої освіти Німеччини, Австрії та Швейцарії. З’ясовано, що з метою підготовки експертів у галузі загальної середньої освіти в університетах і педагогічних інститутах вищезазначених країн запроваджено магістерські освітні програми, зокрема «Розвиток школи та забезпечення якості» Вільного університету м. Берліна й «Розвиток школи» педагогічних вищих шкіл м. Вайнгартена, Форарльберга, Санкт-Галлена, Шаффгаузена, Тургау. Зазначено, що магістерська освітня програма «Розвиток школи» є міжнародним спільним проектом, тобто за цією програмою навчаються студенти з Німеччини, Австрії та Швейцарії; заняття проходять у різних містах цих країн; диплом магістра є міжнародно визнаним; на курсі викладають доценти з Німеччини, Австрії та Швейцарії; документація є спільною. Наголошено, що передумовами навчання за вищезазначеними програмами є наявність базової вищої освіти й досвід роботи в галузі освіти від одного до трьох років. Зазначено, що випускники освітніх програм підготовки експертів у галузі загальної середньої освіти повинні володіти знаннями й уміннями щодо розвитку загальноосвітнього закладу, персоналу, освітнього процесу, експертизи та забезпечення якості. Поряд із модулями, які мають теоретичну спрямованість, вивчаються й модулі, що мають прикладну орієнтацію, зокрема проекти експертизи та менеджменту. Важливими навичками слухачів є вміння розробити відповідний проект експертизи в галузі освіти, а також виконати пропозицію експертизи з розрахунком витрат. Підкреслено, що значна увага в програмах приділяється набуттю вмінь, необхідних для здійснення емпіричних досліджень і консультування. Визначено, що під час підготовки експертів у галузі загальної середньої освіти використовуються письмові роботи, складання анкет, дослідження ситуацій, аналіз відеоматеріалів, презентації, оформлення портфоліо. Наприкінці навчання слухачі захищають магістерську роботу.
Посилання
2. Офіційний сайт Вільного університету м. Берлін. URL: http://www.fu-berlin.de (дата звернення: 18.09.2019).
3. Studienordnung für den weiterbildenden Masterstudiengang Schulentwicklung und Qualitätssicherung des Fachbereichs Erziehungswissenschaft und Psychologie der Freien Universität Berlin. Amtsblatt der Freien Universität Berlin. 2013. № 40. S. 878–894.
4. Пономаренко Н.Г. Кваліфікаційні цілі підготовки експертів з освіти в німецькомовних країнах Європейського Союзу. Педагогика. Научный поиск : сборник научных статей Международной научн.-практ. конференции, 30–31 октября 2015 г. Сопот, 2015. С. 33–35.
5. Офіційний сайт Педагогічного інституту м. Вайнгартен. URL: http://www.ph-weingarten.de (дата звернення: 20.09.2019).
6. Офіційний сайт Педагогічного інституту м. Санкт-Галлен. URL: http://www.phsg.ch (дата звернення: 13.08.2018).
7. Офіційний сайт Педагогічного інституту м. Тургау. URL: http://www.phtg.ch (дата звернення: 15.09.2019).
8. Офіційний сайт Педагогічного інституту м. Форарльберг. URL: http://www.ph-vorarlberg.de (дата звернення: 15.09.2019)
9. Офіційний сайт Педагогічного інституту м. Шаффгаузен. URL: http://www. phsh.ch (дата звернення: 13.08.2019).
10. Master Schulentwicklung. Modulhandbuch. URL: http://www.ph weingarten.de / pruefungsamt/downloads/pruefungsamt/master/schulentwicklung/Modulhandbuch1-veraendert-fuer-Website-2012-2604.pdf (дата звернення: 12.08.2019).
11. Master Schulentwicklung. Studieninformationen für den 6. Kurs (2016–2018). URL: http://www.phweingarten.de/master_schulentwicklung/downloads/Studieninformationen_fuer_Interessierte_Kurs_6_Sept_2016.pdf (дата звернення: 06.09.2019).