ХАРАКТЕРИСТИКА УКРАЇНСЬКОГО РУКОПАШУ «СПАС»
Анотація
В Україні існує велика кількість спортивних одноборств, є сучасні які виникли в останні п’ятнадцять, двадцять років почали культивуватися і мають розвиток це MMA, Бразильське джиу джитсу, Греплінг. Давно викладаються та мають популярність олімпійські одноборства Бокс, Боротьба класична, Дзюдо і східні одноборства Карате Ушу та інші. Але існує певний інформаційний вакуум навколо національних видів спорту особливо одноборств Спас, Бойовий Гопак, Козацька боротьба Хрест, Сварга тощо, з метою висвітлення, розширення інформаційного простору та подальшого розвитку таких видів одноборств ми проаналізували наявний матеріал з друкованих і інтернет джерел. У статті ми висвітлимо та проаналізуємо проблематику розвитку українського національного виду одноборств. А саме дамо характеристику українському рукопашу «Спас». Який є офіційним видом спорту в Україні та включений в класифікацію видів спорту Міністерством молоді та спорту, має сталий розвиток протягом останніх двадцяти п’яти років в Україні. Виділимо та розглянемо основні етапи розвитку і розділи в українському рукопаші «Спас». Проаналізований нами вид одноборств гармонійно об’єднує в собі фізичну, морально вольову та духовну підготовку спортсменів. Напрямки в українському рукопаші «Спас» розраховані на різні рівні підготовленості та фізичні здібності спортсменів. Зайняття в групах будуються за принципом від простого до складного, спочатку спортсмени опановують розділи які розвивають загально фізичну підготовку та спритність. А по мірі розвитку в методику зайнять українським рукопашем «Спас» закладені спеціально фізична, технічна та морально вольва підготовка яка розвиває силу, гнучкість і спеціальні якості спортсмена які необхідні для досягнення результатів в змагальному процесі. Спортсмени які опановують український рукопаш «Спас» можуть приймати участь в змаганнях в усіх розділах дотримуючись правил та вимог до змагальної діяльності. Зауважимо що в змагальній діяльності діє той самий принцип що і в тренувальному процесі від простого до складного що позитивно впливає на фізичний і психологічний стан спортсмена. Підсумуємо зміст статі зробимо висновки.
Посилання
2. Офіційний сайт федерації «Спас» https://spas.zp.ua
3. Стаття Радіо Свобода https://www.radiosvoboda.org/a/spas-zaporizhzhya/30195356.html
4. Львівський державний університет фізичної культури. https://repository.ldufk.edu.ua/bitstream/3460 6048/10141/1/%D0%9D%D0%90%D0%A6%D0%86%D0%9E%D0%9D%D0%90%D0%9B%D0%AC %D0%9D%D0%86%20%D0%92%D0%98%D0%94%D0%98%20%D0%A1%D0%9F%D0%9E%D0%- A0%D0%A2%D0%A3.pdf
5. Міністерство молоді та спорту України https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0186-10#Text
6. Верховна рада України https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2074-19#Text
7. Притула О. Л., Конох А. П., Рижов К. А., Поляков Г. М., Беленков В. С. Правила спортивних змагань з українського рукопашу «Спас» Запоріжжя : «Просвіта», 2023.
8. Притула О. Л., Конох А. П., Рижов К. А., Поляков Г. М., Беленков В. С. Правила спортивних змагань з українського рукопашу «Спас» Запоріжжя : «Просвіта», 2023. C. 47–73.