ОРГАНІЧНЕ ВИРОБНИЦТВО ЯК СУЧАСНА ЕКОНОМІЧНА МОДЕЛЬ ТА МОЖЛИВІСТЬ СТАЛОГО РОЗВИТКУ АПК
Анотація
До повномасштабного вторгнення рф репутація України як достойного експортера та виробника органічної продукції неспинно покращувалася та займала нові рівні. Майже всі оператори з органічної продукції України є сертифіковані згідно стандартам ЄС, деякі з них відповідно до Національної органічної програми США (NOP), Канади (COR), Швейцарії (Біо Свісс), Німеччини (Натурланд), Японії (JAS) та Швеції (KRAV). Зона вирощування органічних продуктів знаходиться далеко від промислових міст, житлових зон, автомобільних доріг – тобто в екологічно сприятливих регіонах, де нема ніякої потреби у використанні герметично модифікованих організмів (ГМО), хімічних домішок для стимулювання росту, шкідливих речових та антибіотиків. Отже, продукти свідомо не можуть містити агрохімікатів, адже вирощуються без їх застосування. В їх складі є повний набір вітамінів, що забезпечені природою. Саме вирощування відбувається на чистій землі, плоди приспівають стільки, скільки це передбачено природою. Органічні продукти відрізняються меншою кількістю води та мають яскравіший смак м’якоті. Строк збереження органічних продуктів набагато довший, адже вони краще утримують в собі корисні вітаміни та речовини. Україна має велику кількість бенефітів для вирощування та виробництва органічної продукції, таких як гарне географічне розташування, широке поширення чорноземів та впровадження нових кліматично вигідних зон. Україна чітко заявила про своє лідерство у постачанні органічної продукції до ЄС. У 2021 році вона посіла 5 місце загалом та 1 місце серед нетропічних країн за обсягом імпорту продукції до ЄС (за звітом Європейської Комісії) [10]. Незважаючи на проблеми, з якими сільськогосподарська галузь зустрілася під час військових дій, Україна прагне розширювати свої можливості через високий потенціал та виходити на міжнародну арену, адже вважається світовим постачальником та розуміє значимість свого місця у забезпеченні сталої продовольчої системи та безпеки не тільки в межах ЄС, але і в усьому світі.
Посилання
2. Legislation in the field of organic production, circulation and labeling of organic products : Ministry of Agrarian Policy and Food of Ukraine of 10.01.18 № 36. Date of update: 12.05.2022. URL: https://minagro.gov.ua/tag/organichne-virobnictvo (accessed 24 March 2023).
3. Analysis of the Ukrainian organic sector from 24.02.2022. Information portal. URL: https://organicinfo.ua/ (accessed 27 March 2023).
4. Organic in Ukraine. Federation of Organic Movement of Ukraine. URL: https://organic.com.ua/organic-v-ukraini/(accessed 27 March 2023).
5. Calendar of events. Events held in the organic sector. URL: https://organicinfo.ua/events/ (accessed 27 March 2023).
6. Support for the organic sector. Organic initiative. URL: https://organicinitiative.org.ua/special-project/organicsector-support/ (accessed 27 March 2023).
7. Successful support of organic farms in Ukraine. German-Ukrainian cooperation in the field of organic agriculture. URL: http://coa-ukraine.com/ua/novyny/265-support-organic-ua (accessed 27 March 2023)
8. Рrivate joint-stock company “EthnoProduct” URL: https://www.ethnoproduct.com/p/about.html (accessed 27 March 2023).
9. Organic certification and development of the organic market in Ukraine. Organic Standard. URL: https://organicstandard.ua/ua (accessed 28 March 2023).
10. Register of delegated and implementing acts. European komisia. URL: https://webgate.ec.europa.eu/regdel/#/delegatedActs/1925?lang=en (accessed 29 March 2023).
11. Eco-hotel “Maison Blanche”. Relax ecologically. URL: https://maison-blanche.com.ua/ru/ (accessed 29 March 2023).
12. Specialized eco-shop of natural and organic products. URL: https://natur-boutique.ua/ (accessed 29 March 2023).